Δευτέρα 14 Δεκεμβρίου 2015

Πέλλα - Αλμωπός Αριδαίας (0-1)0-2. Έχασε το παιχνίδι, κέρδισε τις εντυπώσεις... Πολλά συγχαρητήρια και μπράβο!

Η Πέλλα άργησε ένα ολόκληρο ημίχρονο να βγει στο γήπεδο, αλλά όταν το έκανε αποφασιστικά στο δεύτερο, έδειξε ότι είναι μία από τις καλύτερες ομάδες της κατηγορίας, κι ας μην εξαργυρώνεται αυτό μέχρι στιγμής βαθμολογικά. Θεωρώ τον εαυτό μου αρκετά απαιτητικό -μερικές φορές και σε υπερθετικό βαθμό- φίλαθλο, όμως σήμερα αισθάνομαι την ανάγκη να αποδώσω τα εύσημα σε όλους ποδοσφαιριστές και το τεχνικό επιτελείο. Ειλικρινά δεν περίμενα την φοβερή αντίδραση που είδα στο δεύτερο ημίχρονο, απέναντι μάλιστα όχι σε κάποιον τυχαίο, αλλά στο πρωτοπόρο και αήττητο του πρωταθλήματος και κατά την ταπεινή μου άποψη τον καλύτερο αντίπαλο που είδα μέχρι σήμερα, μία αγωνιστική πριν την εκπνοή του πρώτου γύρου. Μπράβο στα παιδιά, μπράβο σε όλους τους συντελεστές αυτής της προσπάθειας που είδαμε στο δεύτερο ημίχρονο...
Όπως προλόγησα στο πρώτο ημίχρονο Πέλλα δεν υπήρχε στο γήπεδο. Η χειρότερη ή μία από τις χειρότερες, εμφάνιση τη φετινή περίοδο. Δεν δημιούργησε ούτε μία ευκαιρία, δεν κέρδισε ούτε μία μονομαχία, δεν αμυνόταν σωστά, δεν μπορούσε να κρατήσει τη μπάλα και να τη βγάλει μπροστά και πρέπει να αισθάνεται τυχερή που πήγε στα αποδυτήρια χαμένη μόνο με το φτωχό 0-1. Όχι ότι ο Αλμωπός έβγαζε μάτια, όμως ήταν μια ομάδα που γέμιζε το γήπεδο με πολλούς παίκτες στη μεσαία γραμμή, σωστά στημένος αμυντικά και πολύ πειθαρχημένος όταν είχε την ευκαιρία να ξεδιπλωθεί επιθετικά. Η ασυνεννοήσια που έδειχνε στην τελική προσπάθεια, ήταν και η αδυναμία του, που χαλούσε ότι καλό προσπαθούσε να δημιουργήσει. Είχε τον πλήρη και την κατοχή, έφτανε εύκολα στην περιοχή της Πέλλας, όμως δεν κατάφερνε να απειλήσει ουσιαστικά πλην 2-3 περιπτώσεων όπου οι επιθετικοί του αστόχησαν από καλή θέση και σε μία που είχε οριζόντιο δοκάρι από σουτ πλάγια δεξιά εντός περιοχής. Ήρθε όμως το 40', όταν και πάλι η άμυνα της Πέλλας πιάστηκε αδιάβαστη κι έμεινε καθηλωμένη όπως αρκετές φορές το έχει πράξει φέτος άλλοτε επώδυνα κι άλλοτε ανώδυνα, σε φάουλ γιόμα στην καρδιά της περιοχής με κεφαλιά ο Καραγιάννης να ανοίξει το σκορ(βίντεο). Το ημίχρονο τέλειωσε με 0-1, κι αν έβλεπε κανείς τους ποδοσφαιριστές της Πέλλας να αποχωρούν για τα αποδυτήρια, θα πίστευε ότι το σκορ ήταν 0-4!
Στο δεύτερο ημίχρονο ο Αλμωπός ήταν αυτός που έμεινε στα αποδυτήρια και στις «δάφνες» της καλής εμφάνισης και του ισχνού 0-1 του πρώτου ημιχρόνου. Η Πέλλα μπήκε αποφασισμένη, πίεσε, έκλεισε στα καρέ του τον Αλμωπό και το κέρδος ήρθε άμεσα με το καταφανέστατο πέναλτι σε ανατροπή του Γάκη το οποίο υπέδειξε αμέσως ο κ. Σιδηρόπουλος. Πέναλτι που εκτέλεσε ο ίδιος, με τον τερματοφύλακα του Αλμωπού να αποκρούει στην δεξιά του γωνία και τους αμυντικούς να απομακρύνουν(βίντεο). Η πίεση την Πέλλας παρά την απογοήτευση της απώλειας του πέναλτι συνεχίστηκε, έστω κι αν της προέκυψε ακόμη μία «κακοτοπιά» με την δίκαιη αποβολή με δεύτερη κίτρινη κάρτα του Σταυρακάκη στο 55' σε επικίνδυνη προβολή. Τετ α τετ του Καραπίττα λίγα λεπτά αργότερα, απομάκρυνε με τα πόδια και αρκετή δόση τύχης ο τερματοφύλακας του Αλμωπού. Σουτ και πάλι του Καραπίττα από καλή θέση μέσα από την περιοχή έφυγε ψηλά άουτ. Πολύ καλή εκτέλεση φάουλ του Πέικου λίγο έξω από την μεγάλη περιοχή, η μπάλα δίπλα από το γάμα του σχεδόν ακινητοποιημένου τερματοφύλακα του Αλμωπού(βίντεο). Η Πέλλα είχε τον έλεγχο και την κατοχή, κέρδιζε τις περισσότερες μονομαχίες και φαινόταν ότι ήταν αυτή που μπορούσε να δημιουργήσει κι άλλες φάσεις και να φτάσει σ' ένα τέρμα, όμως αυτές δεν προέκυπταν κυριολεκτικά στις λεπτομέρειες. Ο Αλμωπός έπαιζε με το χρόνο με χρονοβόρες πτώσεις των παικτών του στο χορτάρι, προσπαθώντας να κρατήσει το 0-1. Στο 85' σε εκτέλεση κόρνερ και πάλι με κεφαλιά ποδοσφαιριστής του Αλμωπού ανενόχλητος από το ύψος της μικρής περιοχής, αστόχησε στέλνοντας την μπάλα λίγο άουτ. Ένα λεπτό όμως πριν συμπληρωθεί το 90λεπτο, κι ενώ η Πέλλα είχε περάσει όλη μπροστά μήπως και καταφέρει να ισοφαρίσει, ο Αλμωπός που έβγαλε πολύ καλή αντεπίθεση με τελικό αποδέκτη τον Καραδήμο από παράλληλη πάσα του Παπαδόπουλου, «κλείδωσε» με εύκολο πλασέ από κοντά τη νίκη. Στα τελευταία λεπτά δεν έγινε τίποτα αξιοσημείωτο, με το τελικό 0-2 να σφραγίζει τις προσπάθειες των δύο ομάδων.
Κρατάμε στα πολύ θετικά σήμερα για την Πέλλα, την άριστη αντίδραση του δευτέρου ημιχρόνου παρά τις αντιξοότητες του χαμένου πέναλτι και της αποβολής και τόσων άλλων αγωνιστικών προβλημάτων από την αρχή της χρονιάς που περιορίζουν τις επιλογές και τις εναλλακτικές του κ. Νινιατσούδη. Της αξίζουν πολλά μπράβο της ομάδας μας, κι ένα ζεστό χειροκρότημα που δεν ακούσθηκε σήμερα δυστυχώς από τους φίλους της Πέλλας, παρά το ότι όλοι σχεδόν έδειχναν ικανοποιημένοι παρά την ήττα. Καλή ομάδα ο Αλμωπός, δίκαια βρίσκεται εκεί που βρίσκεται, αλλά και σήμερα φάνηκε ότι τις ομάδες της πρώτης 7αδας τις χωρίζουν ελάχιστες διαφορές και όχι αυτό που δείχνει ο βαθμολογικός πίνακας. Για άνοδο στη Γ' Εθνική κάτι του χρειάζεται πιστεύω ακόμη...
Ρεσιτάλ διαιτησίας από τον κ. Σιδηρόπουλο, με «εξέθεσε» με την άριστη παρουσία του ο κ. Σίπκας.

Η σύνθεση: Γιαβάσης, Σταυρακάκης, Πέικος, Σιαματάς, Παναγιωτέλης(Σάρτινας), Κούμπους(Παλιάικος), Καμπούρης, Μπουράκης, Γάκης, Καραπίττας(Καρασμάνης), Σαλίκας