Σάββατο 12 Νοεμβρίου 2016

Μ.Α. Πέλλας - Δόξα Μελισσίου (1-0)3-0. Μελισσοκόμος...

Η Πέλλα μακριά από τον καλό της εαυτό κυρίως στα πρώτα τριάντα λεπτά, ο οποίος πιθανόν έκανε πολυήμερη στάση και διαμονή στο Μάνδαλο, βρήκε τον τρόπο με καλύτερη παρουσία και διαχείριση του παιχνιδιού στο δεύτερο ημίχρονο, να πάρει και σήμερα σχετικά εύκολα τη νίκη και τους τρεις βαθμούς, απέναντι σ' ένα Μελίσσι που ήταν μεν ανταγωνιστικό, αλλά ιδιαίτερα ακίνδυνο και ανούσιο.
Η Πέλλα ίσως έκανε ένα από τα χειρότερα πρώτα ημίχρονα της φετινής σεζόν, με την μεσαία γραμμή της σχεδόν να μην συμμετέχει στο παιχνίδι τόσο δημιουργικά, όσο και ανασταλτικά και τους φιλοξενούμενους να κερδίζουν μπάλες, να βρίσκουν χώρους και να εκδηλώνουν συχνές επιθέσεις, αλλά χωρίς ουσιαστικούς κινδύνους προς το τέρμα του Μουρζίδη, αφού στην πλειοψηφία τους ήταν ημιτελείς και με επιπόλαιες τελικές προσπάθειες. Η Πέλλα είχε δύο καλές φάσεις  στο πρώτο ημίωρο, η πρώτη σε σουτ του Κατσαμακτσή λίγο μέσα από την μεγάλη περιοχή που μπλόκαρε ο Κοσμίδης και η δεύτερη σε σουτ του Μπρατσούδη που έφυγε λίγο άουτ απ' το αριστερό κάθετο δοκάρι του Μελισσίου. Αν και υποτονική επιθετικά όπως και σε όλες σχεδόν τις γραμμές της η Πέλλα στο πρώτο ημίχρονο, σε μια πολύ καλά οργανωμένη επίθεση, ο Σαλίκας έβγαλε ιδανική σέντρα από τα αριστερά και ο αμαρκάριστος Μπρατσούδης με κεφαλιά δεν δυσκολεύθηκε από κοντά να την στείλει στα δίχτυα, ανοίγοντας το σκορ στο 30'. Οι φιλοξενούμενοι μετά το γκολ έχασαν την ηρεμία και τη συνοχή τους, «πουλούσαν» εύκολα την μπάλα στο κέντρο, αλλά η Πέλλα αν και μετέφερε το παιχνίδι αρκετές φορές προς την περιοχή της Δόξας, δεν έβρισκε τρόπους να φτάσει κοντά στο τέρμα και να απειλήσει, κι όταν το έκανε, το έκανε με κακές τελικές επιλογές. Το ημίχρονο έληξε 1-0, σκορ που μάλλον αποτυπώνει την μέτρια εικόνα του αγώνα σ' αυτό το διάστημα.
Στο δεύτερο αν και τα πράγματα άλλαξαν προς το καλύτερο επιθετικά για την Πέλλα, εντούτοις ανασταλτικά εξακολουθούσαν τα προβλήματα τουλάχιστον μέχρι το 60'. Πολύ καλή φάση στο 55' για την Πέλλα με τον Κατσαμακτσή να σουτάρει μέσα από την περιοχή και τον Κοσμίδη να κάνει την απόκρουση του αγώνα, διώχνοντας την μπάλα στη δεξιά γωνία με την άκρη των δακτύλων του. Οι γηπεδούχοι ήταν πιο πιεστικοί στο δεύτερο ημίχρονο και ενέτειναν τις προσπάθειες για ένα δεύτερο γκολ κλείνοντας τη Δόξα στο μισό γήπεδο, αλλά σε δύο ακόμα καλές φάσεις μπροστά στο τέρμα του Κοσμίδη, οι αμυντικοί πρόλαβαν τους Κατσαμακτσή και Μπουράκη λίγο έξω από την μικρή περιοχή και απομάκρυναν. Μια καλή φάση για το Μελίσσι μέσα στην περιοχή της Πέλλας, αλλά τόσο ο Μαμής, όσο και ο Ρομάντζης ολιγώρησαν και ο Σιαματάς πρόλαβε και απομάκρυνε. Έτσι φτάσαμε στο 60' όταν με απευθείας εκτέλεση φάουλ ο Σαλίκας από 25 μέτρα και λιγο δεξιά, αιφνιδίασε τον Κοσμίδη που ήταν σε κακή θέση, γράφοντας το 2-0 και ουσιαστικά «καθαρίζοντας το παιχνίδι(βίντεο). Με τις αλλαγές από τον πάγκο αμέσως μετά το δεύτερο γκολ και λίγο αργότερα, η Πέλλα έγινε πιο συνεκτική με τις γραμμές πιο δεμένες και το κέντρο πιο κοντά σε άμυνα και επίθεση κατά περίσταση, ενώ και οι επιθέσεις κι από τις δύο πλευρές γινόντουσαν με καλές προϋποθέσεις. Έτσι χάθηκε και η ζωντάνια των φιλοξενουμένων που έφταναν κάποιες φορές αρκετά καλά μέχρι την μεγάλη περιοχή, έστω και με εμφανή δυσκολία στη δημιουργία επίκινδυνων φάσεων μέσα σ' αυτή. Μαζί με την ζωντάνια, έπεσε και η ψυχολογία των παικτών της Δόξας στο 68', καθώς αποβλήθηκε απόλυτα δίκαια με δεύτερη κίτρινη για επικίνδυνο μαρκάρισμα ο Βερβελής. Το αριθμητικό πλεονέκτημα περισσότερο «χαλάρωσε» τους ποδοσφαιριστές της Πέλλας, παρά τους έδωσε κίνητρο να κυνήγησουν με επιμονή κι άλλο τέρμα. Έτσι η Πέλλα έχοντας τον απόλυτο έλεγχο του αγώνα και το σκορ υπέρ της, έκανε σποραδικές μόνο επιθέσεις και προσπαθούσε να διαχειριστεί τον υπόλοιπο χρόνο, ο οποίος διακόπηκε για πέντε σχεδόν λεπτά στο 80' όταν η Πέλλα σημείωσε το 3-0 με τον Παναγιωτέλη. Αυτό συνέβει όταν σε εξαιρετική αντεπίθεση την Πέλλας, ο Σαλίκας βρέθηκε σε θέση τετ α τετ μετά από κάθετη μπαλιά του Μπουράκη, κι ενώ φάνηκε να ανατρέπεται από τον Κοσμίδη που αρχικά βρήκε μπάλα αλλά στην συνέχεια τα πόδια του επιθετικού της Πέλλας που είχε μείνει όρθιος και ετοιμάζονταν να σκοράρει, οι αμυντικοί της Δόξας απομάκρυναν και ο Παναγιωτέλης παίρνοντας το ριμπάουντ έξω από την περιοχή από τα 20 μέτρα την έστειλε στα ανυπεράσπιστα δίχτυα. Ο Κοσμίδης λίγα δευτερόλεπτα πριν είχε τραυματισθεί στην σύγκρουση με τον Σαλίκα και παρέμεινε στο έδαφος. Αυτή ήταν η αφορμή γιατί ή αιτία ήταν μάλλον πασιμφανής, οι ποδοσφαιριστές και ο πάγκος του Μελισσίου να τα βάλουν με όλους και με όλα σε «άπταιστα γαλλικά» και κυρίως με τον πρώτο βοηθό που ήλεγχε την περιοχή και τη φάση και μάλλον να γλιτώνουν τα χειρότερα, αφού δεν βγήκε από το τσεπάκι του κ. Βαμβακά ούτε μία κάρτα, παρά την υπόδειξη του πρώτου βοηθού κου Μίσκου! Βέβαια στο τέλος καταγράφηκαν όπως διαβεβαίωσε ο πρώτος βοηθός κάποια από τα «γαλλικά» ενός ποδοσφαιριστή του Μελισσίου σε ελληνική όμως «ήπια» μετάφραση στο φύλλο αγώνα, αλλά το πιθανότερο είναι αυτός να πέσει στα μαλακά...
Με το παιχνίδι να μην προσφέρει ιδιαίτερες συγκινήσεις στην υπόλοιπη διάρκειά του, το σκορ παρέμεινε απαράλλαχτο, όπως είχε διαμορφωθεί δέκα λεπτά πριν τη λήξη 3-0.
Η Πέλλα μπορεί σήμερα να πήρε μια καθαρή και δίκαιη νίκη, όμως δεν ήταν αυτή που θέλουν να βλέπουν η διοίκηση, οι προπονητές και ο κόσμος της. Δεν ήταν και είμαι σίγουρος γι' αυτό, αυτή που θέλουν να είναι και οι ίδιοι οι ποδοσφαιριστές της. Αλλά κρατάμε τα θετικά όπως η νίκη και οι τρεις πολύτιμοι βαθμοί, το μηδέν παθητικό από μια αντίπαλη επίθεση που έχει σκοράρει σε όλα πλην ενός τα επίσημα παιχνίδια της, η μεγάλη προσπάθεια όλων για το αποτέλεσμα, έστω κι αν αυτό ήρθε με όχι την δέουσα απόδοση, και τέλος το ήθος των ποδοσφαιριστών της, που δεν «τσιμπάνε» σε προκλήσεις και εντάσεις από όπου κι αν προέρχονται αυτές, τιμώντας τον σύλλογο μας πρωτίστως και δευτερευόντως σεβόμενοι αντιπάλους, διαιτητές και φιλάθλους. Η ομάδα μας με λίγα λόγια αν και το διακινδύνεψε σπαταλώντας αρκετό χρόνο, πήρε τελικά το «μέλι», αποφεύγοντας το «κεντρί» της έμπειρης ομάδας του Μελισσίου.
Η Δόξα ήταν περίπου όπως ήταν πάντα. Με την μπόλικη εμπειρία της προσπαθεί πρώτα να έχει το πάνω χέρι στην ψυχολογική διαχείριση του αγώνα και έπειτα στην αγωνιστική, όσο φυσικά της επιτρέπεται από τους αντιπάλους της. Ήταν αρκετά ζωηρή σε πολλούς χώρους του γηπέδου εκμεταλευόμενη τις αφορμές που της έδωσε η Πέλλα, εκτός όμως από την αντίπαλη περιοχή και το αντίπαλο τέρμα, κάτι που φαίνεται να της στοιχίζει σε αποτελέσματα. Κάπως μονόπλευρο και προβλέψιμο το παιχνίδι της, εξαρτάται από την μέρα που θα βρεθούν οι Ρομάντζης και Χαρμάνας ώστε να καταφέρουν αυτοί να περάσουν την μπάλα στην αντίπαλη περιοχή. Αν το κάνουν σίγουρα θα δυσκολέψουν πολύ τους αντιπάλους τους. Σήμερα όμως δυστυχώς για την Δόξα δεν της προέκυψε, με τον προπονητή της να αντικαθιστά για άγνωστο λόγο, τον καλύτερο και πιο επικίνδυνο ίσως παίκτη της ομάδας του στο πρώτο ημίχρονο...
Όχι σε καλή μέρα και ο κ. Βαμβακάς, σε αντίθεση με τους πολύ καλούς βοηθούς του. Υπερβολικός στον πειθαρχικό έλεγχο στο πρώτο ημίχρονο κιτρίνιζε τους πάντες, φειδωλός στο δεύτερο που είχε να διαχειριστεί κραυγαλέες περιπτώσεις τιμωρίας με κάρτες χωρίς να το πράξει.
Οι συνθέσεις:
Μ.Α. Πέλλας(Νινιατσούδης-Χαρπίδης): Μουρζίδης, Παναγιωτέλης, Ίμπας, Σιαματάς, Πλιόγκας, Μπρατσούδης(Καρασμάνης), Πανταζίδης(Τζιότζιος), Μπουράκης, Σαλίκας, Ρέκος Β.Ι.(Ζώγας), Κατσαμακτσής. Απόντες: Στάγκος, Ιωσηφίδης, Παλιάικος
Δόξα Μελισσίου(Ντιμτσούδης): Κοσμίδης, Ραμπούσης(Λητοβολής), Φουρεράι, Κέρτος, Φωστηρόπουλος, Μουράτης, Βερβελής, Ουρούτσι(Ορτζάνης), Μαμής, Ρομάντζης(Χαρμάνας), Χατζηδάκης

Η ομάδα μας αύριο Κυριακή 13 Νοεμβρίου 2016 στις 3 το μεσημέρι, στο δημοτικό γήπεδο Δυτικού, θα δώσει φιλικό αγώνα με τον τοπικό ΠΑΟΚ ομάδα Β' ερασιτεχνικής.