Κυριακή 31 Οκτωβρίου 2021

Τα αποτελέσματα των κυριακάτικων αγώνων στα γήπεδα της ΕΠΣ Πέλλας

Με τους κυριακάτικους αγώνες ολοκληρώθηκε το πρόγραμμα της 2ης αγωνιστικής των ερασιτεχνικών πρωταθλημάτων της ΕΠΣ Πέλλας. Στην Α1 οι αγώνες εξελίσσονται στα περισσότερα γήπεδα αμφίρροποι και τα περισσότερα αποτελέσματα που κρίνονται στις λεπτομέρειες, δεν ξενίζουν τους ποδοσφαιρόφιλους. Στην Α κατηγορία αυτές τις πρώτες αγωνιστικές, υπάρχουν ξεκάθαρα 2-3 φαβορί με το καλημέρα, ενώ οι υπόλοιπες ομάδες μάλλον θα επιδιώξουν ή την αποφυγή του υποβιβασμού, ή το καλύτερο δυνατό πλασάρισμα. Στην Β, αρκετές οι ισοδύναμες ομάδες και αναμένεται να δοθούν μάχες μέχρι τέλους για την άνοδο. Τέλος στην Γ Εθνική, ο Εδεσσαϊκός έχει ξεκινήσει δυνατά, αλλά ο δρόμος αναμένεται μακρύς και δύσβατος για όλες τις ομάδες του νομού και φυσικά για πολλές ομάδες της κατηγορίας.
Στο Λιπαρό σε αγώνα που παρακολουθήσαμε, ο τοπικός Άρης με θέληση και πάθος πήρε μια σημαντική νίκη με αντίπαλο την έμπειρη και πάντα υπολογίσιμη παρά τα προβλήματα απουσιών Δόξα Μανδάλου. Οι φιλοξενούμενοι ήταν πολύ καλύτεροι τα πρώτα 25 λεπτά τους αγώνα χάνοντας καλές ευκαιρίες να ανοίξουν το σκορ, αλλά στο υπόλοιπο διάστημα μέχρι και την λήξη, ο ρυθμός έπεσε, οι γηπεδούχοι ισορρόπησαν, όλα έγιναν πιο προβλέψιμα, οι φάσεις μπροστά στις δύο εστίες ελαχιστοποιήθηκαν, κι αυτός που θα κατάφερνε να βρει πρώτος τον δρόμο προς τα δίχτυα θα έπαιρνε και τη νίκη. Το κατάφερε στο 75' το Λιπαρό με πλασέ του Μουρατίδη και το κράτησε σθεναρά μέχρι το τέλος, παρά τις πολλές ίσως δικαιολογημένες μέχρι έναν βαθμό, καθυστερήσεις που κράτησε ο κ. Αργυρός, που παρέτειναν την αγωνία μέσα κι έξω από το γήπεδο.