Πέμπτη 13 Απριλίου 2023

Φιλικός Αγώνας: Μέγας Αλέξανδρος Νέας Πέλλας - Π.Α.Σ. Μέγας Αλέξανδρος Πέλλας (0 - 1)0 - 3

Φωτογραφία Νεκτάριος Κέκης
Σε εορταστικό και οικογενειακό κλίμα η σημερινή ενδιαφέρουσα φιλική αναμέτρηση προετοιμασίας στην Νέα Πέλλα μεταξύ των γειτονικών ομάδων του Μεγάλου Αλεξάνδρου Νέας Πέλλας και του Μεγάλου Αλεξάνδρου Πέλλας, με τελικό νικητή τον φιλοξενούμενο με σκορ 0 - 3.
Οι δύο ομάδες με «φυσιολογικές» για την περίοδο απουσίες, με τους δύο προπονητές Κώστα Τσαλκιτζή και Γιάννη Χαρπίδη να χρησιμοποιούν όλους τους διαθέσιμους ποδοσφαιριστές τους, κατά διαστήματα έπαιξαν καλό ποδόσφαιρο και πρόσφεραν ωραίες ατομικές και ομαδικές ενέργειες, δημιούργησαν πολλές φάσεις και έχασαν κλασικές ευκαιρίες μπροστά στα δύο τέρματα, με το τελικό σκορ να φαντάζει σχετικά «φτωχό» και να αδικεί και τις δύο ομάδες. Πιο τυχερός και πιο αποτελεσματικός ο φιλοξενούμενος κατάφερε να βρει σε κάποιες απ' αυτές τον δρόμο προς τα δίχτυα και να πάρει την φιλική νίκη, με τέρματα των Κωνσταντινίδη Η. με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι στο πρώτο ημίχρονο και Μπουράκη, Λουκάτου στο δεύτερο.