Δευτέρα 27 Απριλίου 2015

Ήττα για τον ΠΑΝΕΔΕΣΣΑΪΚΟ 1(προμίνι) στη Σκύδρα

Την κακή εμφάνιση του δεύτερου δεκαλέπτου πλήρωσαν οι «πράσινοι» και γνώρισαν την εκτός έδρας ήττα από τον Σκυδραϊκό με 47-40.
Οι μικροί της Έδεσσας προβληματίστηκαν στο πρώτο ημίχρονο από την πολύ κλειστή άμυνα τύπου ζώνης match up που εφάρμοσαν οι γηπεδούχοι  και παρά την καλή τους άμυνα έμειναν πίσω στο σκορ με 22-10.
Στο δεύτερο ημίχρονο οι φιλοξενούμενοι  προσαρμόστηκαν στο τρόπο παιχνιδιού των γηπεδούχων και με εύστοχα περιφερειακά σουτ επέστρεψαν στο παιχνίδι.  Στο 25ο λεπτό ο ΚΑΖΙΑΣ δέχθηκε σκληρό αντιαθλητικό φάουλ από αντίπαλο και δεν μπόρεσε να συνεχίσει την προσπάθεια για ανατροπή του σκορ καθώς τραυματίστηκε στο χέρι. Και οι δύο ομάδες στο δεύτερο ημίχρονο έπαιξαν εξαιρετικό μπάσκετ με τον Σκυδραϊκό να εκμεταλλεύεται τις δεύτερες προσπάθειες από επιθετικά ριμπάουντ και να επικρατεί τελικά με 47-40. Δεν μπόρεσε να βοηθήσει τον Πανεδεσσαϊκό ο Γιάτσος λόγω ενόχλησης στη μέση καθώς αγωνίστηκε μόνο στο τελευταίο πεντάλεπτο.
Με λάθη η διαιτησία της ΤΕΛΗΓΙΑΝΝΙΔΟΥ παρά τη φιλότιμη προσπάθεια.

Δεκάλεπτα: 1ο(13-08), 2ο(09-02)22-10 ημίχρονο, 3ο(12-15)34-25, 4ο(13-15)47-40 τελικό.

ΣΚΥΔΡΑΪΚΟΣ(Κολοβός): Σταμπουλτζής 2, Φράγκος 7, Χαραλαμπίδης 4, Τσεσμετσίδης 18, Μακρίδης, Χαλάτσης, Λιδωνάκης 2, Τύπου 4, Κερενκιώτης, Λυκόπουλος 4(1), Κολοβός, Ζηκούλης 6.

ΠΑΝΕΔΕΣΣΑΪΚΟΣ(Αναστασιάδης): Μίσιος 9 (1), Γιάτσος, Κοβάτσης, Σταυρακίδης, Γιαννούλτσης 14(1), Καραϊσαρίδης 3, Γκελάτζε 1, Κληντσάρης 6, Στογιάννης 2, Καζίας 3, Γκουγκούδης, Καραντουμάνης 2.