Κυριακή 13 Φεβρουαρίου 2022

Τα αποτελέσματα των κυριακάτικων αγώνων σε ΕΠΣ Πέλλας και Γ' Εθνική

Ένα μόνο παιχνίδι για την Α1, κι αυτό για τον 2ο όμιλο, με την Δόξα Μελισσίου να επιβάλλεται σχετικά εύκολα, κυρίως στο 2ο ημίχρονο, του φιλότιμου αλλά ελλιπέστατου Λιπαρού, που είχε στις τάξεις του μόνο 13 διαθέσιμους ποδοσφαιριστές (απόντες για διάφορους λόγους οι Πληκαδίτης, Τσόπτσης, Ντεμπρόβα και Μουρατίδης). Τα τέρματα των γηπεδούχων που είχαν κι άλλες ευκαιρίες και δύο δοκάρια
(Χωραφάς, Κυζιρίδης) πέτυχαν, οι Στεφανίδης (35'), Κυζιρίδης (60',75') που ήταν και ο κορυφαίος του αγώνα, ενώ οι φιλοξενούμενοι μείωσαν στην τελευταία φάση με τον Ελέζι, με το 3-1 να αντικατοπτρίζει ως ένα βαθμό την εικόνα του αγώνα. Φάσεις και γκολ από το παιχνίδι αργότερα...
Στην Α' Ερασιτεχνική η κατάσταση παρέμεινε ως είχε, αφού το Λυκόστομο που φλέρταρε σχεδόν για 80 λεπτά με την εντός έδρας γκέλα, νίκησε τελικά τον Άρη Προφήτη Ηλία και διατήρησε τις αποστάσεις από τους διώκτες του. Ήττα για τα γειτονικά Άθυρα εντός από τις Αμπελειές που παραμένουν σε δύσκολη βαθμολογική θέση. Στην Β' Ερασιτεχνική και τον 1ο όμιλο στα play off, τα Σεβαστειανά με... 10άρα «επανόρθωσαν» την ήττα της προηγούμενης αγωνιστικής στην Ξιφιανή. Στον 2ο όμιλο το εντός έδρας στραβοπάτημα του Απόλλωνα Κρύας Βρύσης που είχε απουσίες στο γειτονικό ντέρμπι με τον Ηρακλή Αγίου Λουκά, έδωσε την ευκαιρία στον Φίλιππο Γιαννιτσών που πήρε «ξεκούραστο» τρίποντο αφού ο Νέος Μυλότοπος δεν κατέβηκε ποτέ στο γήπεδο... να πλησιάσει στον πόντο τους πρωτοπόρους, με τον Κεραυνό Μεσιανού λίγο πιο πίσω να καιροφυλαχτεί.
Τέλος στην Γ΄ Εθνική, κάκιστη η αγωνιστική για τις τρεις ομάδες της ΕΠΣ Πέλλας, που γνώρισαν ισάριθμες ήττες. Όλα τα σημερινά αποτελέσματα: