Κυριακή 26 Μαΐου 2013

Μπαράζ για την άνοδο στη Γ' Εθνική: Αχιλλέας Νεοκάστρου - Αλμωπός Αριδαίας (2-0)2-0

Με την σημερινή ήττα του ο Αλμωπός στο Νεόκαστρο, απώλεσε και τις όποιες μαθηματικές πιθανότητες του απέμεναν για να διεκδικήσει την άνοδο στην Γ' Εθνική.
Η ομάδα της Αλμωπίας «άργησε» να βγει στο γήπεδο και με το σκορ να διαμορφώνεται 2-0 για τους γηπεδούχους στο πρώτο 10λεπτο, έγινε ακόμη δυσκολότερο το έργο της για ένα νικηφόρο αποτέλεσμα.στην Ημαθία. Οι νταμπλούχοι Ημαθίας ήταν πιο αποφασισμένοι και διαχειρίστηκαν με τον καλύτερο τρόπο το γρήγορο προβάδισμά τους, άντεξαν στην «νωχελική» αντεπίθεση του Αλμωπού που προσπάθησε να ξαναμπεί στο παιχνίδι, καταφέρνοντας έτσι να πάρουν αυτό που ήθελαν για να τα παίξουν όλα για όλα την τελευταία αγωνιστική υποδεχόμενοι τον πρωτοπόρο Π.Ο. Ν.Μουδανιών. Η ομάδα της Ημαθίας έχει ηττήθεί με 2-0 στην Χαλκιδική και θα χρειαστεί τουλάχιστον δύο τέρματα για να οδηγήσει σ' έναν ακόμα αγώνα μπαράζ την υπόθεση ανόδου στην Γ' Εθνική. Νίκη με διαφορά τρίων τερμάτων, της εξασφαλίζει την άνοδο. Τα έμπειρα Νέα Μουδανιά, που νίκησαν σήμερα εντός έδρας τον Μ.Α. Βαφειοχωρείου με 2-0 πετυχαίνοντας από ένα τέρμα πριν την λήξη των δύο ημιχρόνων, στην χειρότερη των περιπτώσεων για να εξασφαλίσουν την άνοδο, θα χρειαστούν «γλυκιά» ήττα μ' ένα τέρμα διαφορά στο Νεόκαστρο. «Αίμα και άμμος» το παιχνίδι της επόμενης και τελευταίας αγωνιστικής του 3ου ομίλου και το σαφές πλεονέκτημα στην ομάδα της Χαλκιδικής με το «καθαρό» σκορ του πρώτου αγώνα.
Ο Αλμωπός θα υποδεχτεί το Βαφειοχώρι σ' ένα παιχνίδι τυπικής διαδικασίας.

Πηγή φωτογραφιών: imathiasportsnews.wordpress.com