Τρίτη 6 Μαΐου 2014

Δελτία Τύπου από τον Γ.Α.Σ. Έδεσσας

Δωρεάν εκμάθηση μπάσκετ από τον ΓΑΣ Έδεσσας
Η Διοίκηση του ΓΑΣ Έδεσσας θεσπίζει τον θεσμό της «ΔΩΡΕΑΝ ΕΚΜΑΘΗΣΗΣ ΜΠΑΣΚΕΤ» δίνοντας την ευκαιρία  σε όλα τα παιδιά της πόλης μας ανεξαρτήτου οικονομικής κατάστασης,  να συμμετέχουν ενεργά στον αθλητισμό. Ευχόμαστε να δείτε θετικά την ενέργεια αυτή, να την διαδώσετε και να είστε κοντά στην προσπάθεια μας .
Το παραπάνω πρόγραμμα ισχύει από 1 Μαΐου μέχρι 15 Ιουνίου 2014.

ΩΡΕΣ & ΓΗΠΕΔΑ ΠΡΟΠΟΝΗΣΕΩΝ

Για παιδιά Α΄, Β΄, και  Γ΄ δημοτικού :
 ΤΡΙΤΗ : 16:00-17:00 (Κλειστό Γυμναστήριο Γήπεδο ποδοσφαίρου).
ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ:  15:00-16:00 (Κλειστό Γυμναστήριο Γήπεδο ποδοσφαίρου).
ΣΑΒΒΑΤΟ: 10:30-12:00 (Κλειστό Γυμναστήριο Γήπεδο ποδοσφαίρου)

Για παιδιά Δ΄, Ε΄, και ΣΤ΄ δημοτικού :
ΔΕΥΤΕΡΑ 17:00-18:00 (Κλειστό Γυμναστήριο Γήπεδο ποδοσφαίρου)
ΤΕΤΑΡΤΗ 17:00-18:15 (Κλειστό Γυμναστήριο ΕΠΑΛ )
ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ 16:00-17:15 (Κλειστό Γυμναστήριο ΕΠΑΛ )

Πληροφορίες στον κ. Καφετζή Κώστα τηλέφωνο επικοινωνίας 6934131975

Πρωτάθλημα μίνι αγοριών Φ.Ο. Αριδαίας -  ΓΑΣ Έδεσσας 59-70
Στον αγώνα που έγινε την περασμένη Κυριακή ο ΓΑΣ επικράτησε εκτός έδρας στην Αριδαία του τοπικού ΦΟΑ με 59-70. Μεγάλος πρωταγωνιστής για ακόμη ένα παιχνίδι ήταν ο Μποζίνης Γ. με τους Σταυρόπουλο Χ., Κορδάλη και Σταυρόπουλο Κ. να συνεισφέρουν σημαντικά στην νίκη της ομάδας.
Το 1ο δεκάλεπτο είχε γρήγορο ρυθμό, οι άμυνες ήταν αρκετά σφιχτές και οι δύο ομάδες ξεκίνησαν με διάθεση για καλό μπάσκετ. Η εναλλαγή στο σκορ ήταν συνεχής και έτσι φτάσαμε στην ισοπαλία με σκορ 14-14 στο τέλος του 1ου δεκαλέπτου.
Το 2ο δεκάλεπτο ήταν ακριβώς στον ίδιο ρυθμό με τον ΓΑΣ να είναι πιο εύστοχος, καταφέρνοντας να πετύχει πολλά καλάθια με αιφνιδιασμούς. Το σκορ συνέχισε να είναι υψηλό και έτσι το ημίχρονο να τέλειωσε με σκορ 27-34 υπέρ του ΓΑΣ.
Το 3ο δεκάλεπτο υπήρξε ένας μονόλογος του ΓΑΣ, με τους Μποζίνη και Σταυρόπουλο να σκοράρουν συνεχώς. Κάπου εκεί η διαφορά εκτοξεύθηκε σε διψήφιο αριθμό κάτι που ήταν και το κλειδί για την τελική επικράτηση.
Στο τελευταίο δεκάλεπτο ο ΦΟΑ με μια αντεπίθεση διαρκείας μείωσε αρκετά την διαφορά, πετυχαίνοντας ένα γρήγορο σερί, το οποίο όμως δεν ήταν αρκετό για ανατρέψει την κατάσταση, με τον ΓΑΣ να παίρνει ακόμα ένα ”ροζ” φύλλο αγώνος.
Δεκάλεπτα: 14-14, 27-34(ημιχ.), 36-55, 59-70 (τελικό).
ΓΑΣ Έδεσσας: (Σταυρόπουλος) Σταυρόπουλος Χ. 17,  Κύρκος Ν., Σαμπάλης , , Μποζίνης 37,  Παπαδόπουλος Τ. , Μισσελής, Γάτσος , Λουκόφτσης  ,  Τέντζερης 2,  Σταυρόπουλος Κ. 7 ,Αδάμ Α., Κορδάλης. 7

Πρωτάθλημα μίνι αγοριών ΓΑΣ Έδεσσας - Μελίκη 53-48
Ο ΓΑΣ Έδεσσας  επιβλήθηκε στις 27/4 της Μελίκης με 53-48 στο κλειστό ΔΑΚ της Έδεσσας. Το παιχνίδι ήταν ντέρμπυ σε όλη σχεδόν την διάρκεια με αρκετές εναλλαγές στο σκορ, με τον ΓΑΣ Έδεσσας όμως να παίρνει τελικά το ”ροζ” φύλλο αγώνος. Αξιοσημείωτο του ματς η εκπληκτική απόδοση του Μποζίνη Γ. ο οποίος και πέτυχε τους 48  από τους 53 πόντους της ομάδος.
Στο 1ο δεκάλεπτο το σκορ κυμάνθηκε σε χαμηλά επίπεδα με τις 2 ομάδες να δίνουν μεγαλύτερη έμφαση στην άμυνα και το δεκάλεπτο να τελειώνει με 13-11 υπέρ της ομάδος της πόλης μας.
Στο 2ο δεκάλεπτο τα πολλά λάθη των παιχτών της Έδεσσας αλλά και η μεγάλη ευστοχία των παιχτών της Μελίκης είχε σαν αποτέλεσμα οι φιλοξενούμενοι να πάνε στα αποδυτήρια με +5 και σκορ 20-25 με το τέλος του ημιχρόνου.
Στο 3ο δεκάλεπτο ο επιθετικός μονόλογος του Μποζίνη αλλά και οι συνεχείς απαντήσεις από τους φιλοξενούμενους έφεραν το σκορ σε υψηλό αριθμό κλείνοντας έτσι το δεκάλεπτο με 37-42.
Στο 4ο δεκάλεπτο όμως οι παίχτες της Έδεσσας παίζοντας εκπληκτική άμυνα και με τον Μποζίνη να είναι ασταμάτητος επιθετικά, πέρασαν στην αντεπίθεση και με ένα σερί 10-0 πήραν μια διαφορά και τελικά την νίκη με 53-48.
Δεκάλεπτα: 13-11, 20-25(ημιχ.), 37-42, 53-48 (τελικό).
ΓΑΣ Έδεσσας: (Σταυρόπουλος) Σταυρόπουλος Χ.,  Κύρκος Ν., Σαμπάλης 2, , Μποζίνης 48, Συμεωνίδης , Παπαδόπουλος Τ. 1, Μισσελής, Γάτσος , Λουκόφτσης 2 , Τέντζερης,  Σταυρόπουλος Κ. ,Αδάμ Α.

Συγχαρητήρια του ΓΑΣ Έδεσσας για την άνοδο του Πανεδεσσαïκού στη Γ΄ Εθνική κατηγορία.
Ο Πρόεδρος και το Δ.Σ. του ΓΑΣ Έδεσσας, εκφράζουν τα θερμά τους συγχαρητήρια προς τον Πανεδεσσαïκό τους αθλητές και τους προπονητές, για τη μεγάλη επιτυχία της ανόδου στη  Γ Εθνικήκατηγορία, ευχόμενοι καλή πορεία και νίκες για το καλό του Εδεσσαϊκού μπάσκετ.