Δευτέρα 27 Φεβρουαρίου 2023

Ήττα στην πρεμιέρα του διεθνούς τουρνουά Roma Caput Mundi 2023 για την ΕΠΣ Πέλλας

Με ήττα ξεκίνησε και το φετινό 16ο διεθνές τουρνουά Roma Caput Mundi η ΕΠΣ Πέλλας, αντιμετωπίζοντας την πρώτη αγωνιστική την Ιταλία LND στο στάδιο "Andrea Caslini".
Η ΕΠΣ Πέλλας αν και προηγήθηκε στο σκορ (17') με τον Βασίλη Σουπιάδη (Βέροια Κ-19) και ήταν ανταγωνιστική για περίπου 75 λεπτά αγώνα, δεν τα κατάφερε τελικά και γνώρισε την ήττα με τελικό σκορ 3 - 1. Τα τέρματα των νικητών πέτυχαν οι Alessandro Torri (30', 74') και Alessandro Giachina (47').
Αύριο το μεσημέρι στις 15.30 αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα, αντιμετωπίζει την Αγγλία (Αγγλικό Κολέγιο) στο στάδιο "Piergiorgio Tintisona". Την Πέμπτη έχει οριστεί να διεξαχθεί η 3η αγωνιστική με την ΕΠΣ Πέλλας να αντιμετωπίζει την Αγγλία (Αγγλικό Κολέγιο), στο ίδιο γήπεδο, την ίδια ώρα.

ITALIA UNDER 18 LND - EPS PELLAS 3 - 1
Italia Under 18 LND (4-3-3): Rossi, Del Mastro, Campesan, Rufo, Cugnata, Giacchina (28’st Papini), Ventura (1’st Sfasciabasti), Sangrillo; Basile (28’st Grieco), Torri (34’st Ciavarella), Caprio (23’st Arangino). A disp: Oumaro, Albani, Ferrari, Valori. All: Giannichedda.

EPS Pellas (4-2-3-1): Karafyllias, Soupiadis, Bolas, Gerontidis, Gkogkos, Kapousouzis (18’st Almalis), Panagiotidis (9’st Somarakis), Chatzidiamantis, Fougias-Lalas (9’st Kalaitzidis), Kapsalis (9’st Kiortsis), Tserrikou (16’st Mylonas). A disp: Perperidis, Farmakis, Liasios. All: Tselempis

Arbitro: Gramolelli di Ciampino
Guardalinee: Panella di Ciampino e Masiello di Latina
Στο άλλο παιχνίδι του 1ου ομίλου η Αγγλία (Αγγλικό Κολέγιο) νίκησε με σκορ 3 - 0 το Μαυροβούνιο (FK Sutjeska). Τα τέρματα, όλα στο δεύτερο ημίχρονο, πέτυχαν οι Parson (46'), Preece (55'), Aldous (82').