Τετάρτη 2 Σεπτεμβρίου 2015

Φιλικός αγώνας: Πέλλα - Αξός (1-1)4-1

Στο τελευταίο φιλικό και πρόβα πριν την έναρξη των επίσημων υποχρεώσεων της, η Πέλλα νίκησε την Αξό με 4-1, ομάδα που θα ξανασυναντήσει και στη δεύτερη αγωνιστική του κυπέλλου.
Μέτριο πρώτο ημίχρονο, με τα πόδια ακόμα βαριά, στατική χωρίς τις κινήσεις που είδαμε σε όλα τα προηγούμενα φιλικά, δυσκολεύθηκε να δημιουργήσει φάσεις και μοιραία έμεινε στο 1-1.
Πολύ καλύτερη Πέλλα στο δεύτερο, ανέβασε στροφές κατάφερε να πετύχει πολύ γρήγορα τρία ακόμα τέρματα και να δημιουργήσει αρκετές ακόμη ευκαιρίες για να διευρύνει το σκορ. Το τελικό 4-1, που καταρχήν προβλημάτισε προφανώς με την απόδοση του πρώτου ημιχρόνου, εντούτοις μάλλον θα λειτουργήσει ως μια ψυχολογική ένεση όπως και κάθε νίκη, για την πρώτη αγωνιστική του κυπέλλου που διεξάγεται το ερχόμενο Σάββατο στο γήπεδο της Πέλλας με αντίπαλο το Δαμιανό.
Τα τέρματα για την Πέλλα πέτυχαν Στάγκος, Γάκης(2), Καραμούζας(πεν.).