Σάββατο 16 Απριλίου 2022

Στα πέναλτι κρίθηκε ο νικητής του αγώνα Απόλλων Ευρωπού–Α.Ε. Πολυκάστρου

Ύστερα από ένα δραματικό στην εξέλιξή του παιχνίδι στον Ευρωπό για τα μπαράζ ανάδειξης πρωταθλητή στο πρωτάθλημα της Α1 κατηγορίας της Ε.Π.Σ. Κιλκίς, Απόλλων Ευρωπού και Α.Ε. Πολυκάστρου αναδείχτηκαν ισόπαλοι με 2-2.
Στα 90 λεπτά του αγώνα δεν αναδείχθηκε νικητής με το τελικό 2-2 να διατηρείται και να μην αλλάζει και στην παράταση, οπότε ο αγώνας οδηγήθηκε στη διαδικασία των πέναλτι, όπου και εκεί είχαμε πραγματικό θρίλερ, με πολλές αποκρούσεις και άουτ. Τελικά, ο Απόλλων Ευρωπού αναδείχθηκε νικητής με 4-3 στα πέναλτι.
Έτσι, την άλλη εβδομάδα ο Απόλλων Ευρωπού θα αντιμετωπίσει στον τελικό τον ΠΑΟΚ Κρηστώνης, στην έδρα του, την ομάδα δηλαδή που αναδείχθηκε πρώτη στην κανονική περίοδο του πρωταθλήματος. Αν κερδίσει ο ΠΑΟΚ αναδεικνύεται πρωταθλητής. Αν κερδίσει ο Απόλλων, τότε θα έχουμε νέα αναμέτρηση σε ουδέτερο γήπεδο με τον νικητή να είναι και ο πρωταθλητής στην Α1 κατηγορία.

Πηγή: eidisis.gr